LOMOszczecin

Cała historia zaczęła się w Związku Radzieckim. W 1982 roku w Leningradzkich Zakładach Mechaniczno-Optycznych (LOMO) zostaje wyprodukowany aparat LOMO. Jest on radziecką odpowiedzią na popularne już wtedy na Zachodzi, łatwe w użyciu i niewymagające wiedzy technicznej aparaty kompaktowe. Zalety LOMO docenione zostają dopiero 10 lat później i to bardzo przypadkowo. Grupa studentów z Wiednia podczas wycieczki do Pragi okrywa aparat w jednym z komisów ze starym sprzętem fotograficznym. Urzeka ich wygląd aparatu; kupują go. Ponieważ w Pradze początku lat 90. ceny filmów i odbitek foto są niewiarygodnie niskie, nie szczędzą materiałów fotograficznych i inwencji własnej. Po wywołaniu zdjęć są zachwyceni. Odbitki mają niesamowite, jaskrawe kolory, nie zawsze są ostre, jest w nich magiczny klimat. Dwóch austriackich studentów Fiegl i Strazinger za pomocą tego aparatu postanawiają stworzyć nowy kierunek awangardowy – lomografię.

Lomografia to zupełnie nowe podejście do fotografii, polegające na robieniu setek zdjęć w najrozmaitszych, nieprawdopodobnych sytuacjach, z możliwie najróżniejszych pozycji. W założeniu każdy może robić zdjęcia, każdy jest zaproszony do wspólnej zabawy, której kulminację stanowi wspólna, ogromna wystawa fotografii. Odbitki układane są na pionowych panelach, jedna koło drugiej, aby w efekcie uzyskać całe ściany pokryte tysiącami zdjęć, tzw. Lomowalls. Lomościany były prezentowane na wystawach na całym świecie – od Nowego Jorku, poprzez Wiedeń, Berlin, Tokio, aż po Moskwę, gdzie liczba zdjęć dochodziła do 100 tysięcy. To, co początkowo było swojego rodzaju ciekawostką i dotyczyło wąskiej grupy ludzi, szybko zyskało uznanie i nowych entuzjastów na całym świecie. Dziś lomografia to jeden z ciekawszych nurtów fotografii przełomu XX i XXI wieku.

Zasady LOMO

01 wsze miej aparat przy sobie

02 rób zdjęcia o każdej porze dnia i nocy (zapomnij o technice czy oświetleniu, po prostu pstrykaj)

03 LOMOgrafia nie jest dodatkiem do Twojego życia, jest jego częścią

04 pstrykaj z biodra

05 fotografuj przedmioty najbliżej jak możesz

06 nie myśl

07 bądź szybki

08 nie musisz wiedzieć, co akurat sfotografowałeś

09 nie musisz tego wiedzieć później

10 zapomnij o zasadach

Lomografia jest jednym z ciekawszych nurtów fotografii przełomu XX i XXI wieku. Obecnie cała społeczność lomograficzna liczy na świecie już ponad 500 000 osób, wliczając takie postacie jak Brian Eno, Robert Redforf czy Moby. Podstawowe zasady lomografii takie jak: bądź szybki, nie zastanawiaj się, bądź otwarty na otoczenie, rozprzestrzeniaj się trafiają do świadomości coraz to nowych ludzi na świecie.

LOMOszczecin to fotograficzna akcja-zabawa skierowana do wszystkich, którzy posiadają cyfrowy aparat kompaktowy, potocznie nazywany „małpką”. Wszyscy chętni mogą wziąć udział. Fotografując wszyscy razem współtworzą największą fotografię miasta w Polsce (zapomnijmy o Warszawie). Razem możemy wykreować nowy styl bycia i życia.

Akcja odnosi się bezpośrednio do Szczecina. Tematem jest fotografowanie naszego miasta w indywidualny sposób. Ważne jest utrwalanie swojej okolicy, swojej szczecińskiej prywatności. Nie ma miejsca na pocztówki Wałów Chrobrego – jest miejsce na fragment podwórka, własnego pokoju, drogi do szkoły czy imprezy urodzinowej.

To trzecia taka LOMOakcja w Polsce. Pierwsza odbyła się w październiku 2003 roku. W Warszawie, teraz zaczyna się w Szczecinie. To ogromna wystawa, składająca się z tysięcy zdjęć uczestników akcji. Zdjęcia prezentowane będą w formie fototapety, która pokryje ścianę zbudowaną na pl. Lotników o wielkości 32,5x2,5 metrów.

 

dodane:: 2007-08-01