Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną '17

TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO

Najnowsze kino niemieckie w Szczecinie już w grudniu!

14-17.12.2017
18:00
Kino Zamek
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Bilety: 13 PLN ulgowy / 15 PLN normalnyStowarzyszenie OFFicyna i Kino Zamek zapraszają na największy w Polsce przegląd najnowszego kina naszych zachodnich sąsiadów, który odbędzie się w ramach projektu „Tydzień Filmu Niemieckiego”. Wydarzenie to na stałe wpisało się już w polski kinowy krajobraz i w tym roku zagości w 11 miastach. Przegląd gwarantuje podróż przez różnorodne filmowe gatunki, mistrzowie spotykają się w nim z debiutantami, hity box-office'u z festiwalowymi odkryciami. Przyjdź i poznaj produkcje które zachwyciły jurorów i publiczność na mi.in.: Festival de Cannes 2017,  BFI Londyn Film Festival 2017 czy Berlinale 2017.  

Maren Ade w filmie Toni Erdmann udowodniła, że niemieckie kino potrafi bawić, nie gubiąc ciężaru gatunkowego. Dowodem na to jest też hit box office’u, komedia Witamy u Hartmannów. Tematem jest tu kryzys uchodźczy i związane z nim rasizm i biurokratyczne absurdy. Z kolei Kaminski i ja to kolejny owoc współpracy duetu Daniel Brühl (aktor) i Wolfgang Becker (reżyser), twórców Good Bye, Lenin! Na ekranie starcie dwóch mocnych osobowości napędzane jest czarnym humorem.

Czasem słońce, czasem... płacz. W Powrocie do Montauk autor wybitnego Blaszanego bębenka, Volker Schlöndorff opowiada o brzemiennym w skutki spotkaniu byłych kochanków. W tle Nowy Jork i dramat z kroplą romantycznej domieszki. Mniej znanych nazwisk, ale równie dużą emocjonalną siłę rażenia zawiera film Najlepszy ze światów. Adrian Goiginger, scenarzysta i reżyser, oparł tę poruszającą historię o macierzyństwie w cieniu nałogu na własnych doświadczeniach. Wreszcie nagradzany na rozlicznych festiwalach Western Valeski Grisebach, rozgrywająca się pośród idyllicznych pejzaży opowieść o konfrontacji niemieckich robotników najemnych i bułgarskich wieśniaków, gdzieś na pograniczu bułgarsko-greckim.

Mocne jak zawsze są dokumenty. W Rewolucji dźwięku reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd twórcy zespołu Tangerine Dream, Edgarowi Froese. Bohaterem biograficznego Beuysa jest zaś niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki, Joseph Beuys. Film przypomina, że sztuka może wpływać na kwestie społeczno-polityczne.

Pokazy odbędą się w dniach od 14 do 17 grudnia w Kinie Zamek w Szczecinie, mieszczącym się w Zamku Książąt Pomorskich przy ul. Korsarzy 34 w Szczecinie.

Program:

14.12.2017
18:00

„Ich und Kaminski” | „Kaminski i ja”

reż. Wolfgang Becker, fabuła, Niemcy/Belgia 2016, 118 min.


Sebastian Zöllner jest młodym i ambitnym dziennikarzem piszącym o sztuce. Ponieważ do tej pory nie udało mu się ani zabłysnąć, ani zdobyć sławy, której bardzo pragnie, postanawia napisać biografię legendarnego, pop-artowego malarza Manuela Kaminskiego. Ten dawny uczeń Matisse’a i przyjaciel Picassa przed laty wycofał się ze świata sztuki i żyje samotnie w szwajcarskich Alpach. Artysta jest niewidomy, nie tworzy już obrazów, a jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym, ale też strażnikiem chroniącym go przed niepożądanymi przybyszami, jest jego córka. Zöllner uważa, że utrata wzroku, to mistyfikacja, która ma podtrzymać legendę oraz rynkową atrakcyjność prac Kaminskiego. Tę tajemnicę właśnie zamierza ujawnić  i opisać w swojej książce. Umawia się na wywiad i po raz pierwszy dzwoni do drzwi posiadłości malarza.


Oparty na  bestsellerowej powieści Daniela Kehlmanna  pod tym samym tytułem film, w ironiczny sposób opowiada o współczesnych konfliktach: pomiędzy generacjami, światem krytyki i sztuki czy artystą i jego medialnym wizerunkiem. Ale pokazuje też, jak pomiędzy Sebastianem Zöllnerem i Manuelem Kaminskim, których na początku ich znajomości dzieli prawie wszystko, rodzi się wyjątkowa relacja, szczególnie dla młodego dziennikarza.
Obrazem Kaminski i ja na ekrany powraca świetny filmowy duet: Wolfgang Becker, jako reżyser i Daniel Brühl, jako odtwórca głównej roli. Obaj twórcy znani są doskonale także polskiej publiczności z obsypanego nagrodami przeboju Good bye, Lenin!.

Pokazy festiwalowe: Berlinale 2016, Istambul 2016, Camerimage 201615.12.2017
18:00

„Revolution of Sound. Tangerine Dream” | „Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku”

reż.  Margarete Kreuzer, dokument, Niemcy 2017,  90 min.

W 2015 roku w wieku 70 lat zmarł lider zespołu Tangerine Dream, Edgar Froese. Ta śmierć była impulsem do nakręcenia filmu opowiadającego historię stworzonego przez niego zespołu, legendy muzyki elektronicznej. Grupa powstała w 1967 roku w Berlinie Zachodnim. Największy wpływ na brzmienie wykonywanej przez zespół muzyki mieli obok jego założyciela Peter Baumann, Christoph Franke, Johannes Schmoelling, a w ostatnich latach także Thorsten Quaeschning. Wykorzystując najnowszą technikę, zmieniającą się wraz z upływem czasu i postępem technologicznym, muzycy Tangerine Dream nagrywali kolejne płyty, które zrewolucjonizowały muzykę rozrywkową nie tylko w Niemczech, ale także Wielkiej Brytanii. Obok wielu nagrań studyjnych i koncertowych, zespół tworzył również ścieżki dźwiękowe do licznych filmów, w tym Sorcerer (Cena strachu) Williama Friedkina, Thief (Złodziej) Michaela Manna, Risky Business (Ryzykowny interes) Paula Brickmanna czy Legend (Legenda) Ridleya Scotta. To właśnie za sprawą muzyki filmowej zespół stał się znany szerszej publiczności. W 1980 roku grupa po raz pierwszy zagrała za żelazną kurtyną, w Berlinie Wschodnim i zyskała tu ogromną popularność. Występ Tangerine Dream w Warszawie zaowocował albumem Poland.
Na portret Edgara Froese złożyły się archiwalne nagrania i rozmowy z członkami zespołu, przyjaciółmi, kolegami, jak np. Jean-Michel Jarre, reżyserami, wydawcami i rodziną kompozytora.

 


Pokazy festiwalowe: Berlinale 2017, Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) 2017


15.12.2017
20:00

„Beuys”

reż. Andres Veiel,  dokument, Niemcy 2017, 107 min.


Joseph Beuys, niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, działacz społeczny i polityczny. Urodził się w 1921 roku w miejscowości Krefeld. W latach 1946-51 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, w której później podjął pracę jako pedagog.  Mówił o sobie, że nie jest artystą, a jeśli już to tylko wtedy, kiedy wszyscy inni też zostaną uznani za artystów. Jego idea poszerzania sztuki polegała na pracy ze społeczeństwem, zaangażowaniu siebie i innych w działania polityczne i społeczne, a nie wytwarzaniu estetycznych przedmiotów. Był wizjonerem, już w latach 70. przewidział problemy, z jakimi borykać się będą demokratyczne państwa i próbował podsuwać ich rozwiązania. W roku 1970 założył Organizację dla Niegłosujących – Wolne Powszechne Wybory, a rok później Organizację Demokracji Bezpośredniej poprzez Powszechne Wybory. Tworzenie biura tej organizacji było jedną z akcji Beuysa zorganizowanych podczas „dokumenta 5” w 1972 roku. „Okupacja” sekretariatu Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie zakończyła się zwolnieniem artysty. Przez kolejne dwa lata podróżował po świecie z wykładami propagując swoją teorię „rzeźby społecznej”. W sierpniu 1981 roku artysta w ramach akcji „Transport do Polski” podarował łódzkiemu Muzeum Sztuki swoje prace. Na „documenta 7” w 1982 roku zrealizował akcję „7000 dębów – zadrzewianie zamiast urzędowania”. Ostatnie drzewo w tym projekcie zasadził syn Beuysa, Wenzel już po jego śmierci w 1986 roku.
Kiedy ogląda się dokument Andresa Veiela, będący kolażem wywiadów, nagrań działań artystycznych czy publicznych wystąpień Beuysa, aż niewiarygodnym wydaje się, że są to materiały archiwalne i pochodzą z Niemiec a nie z Polski roku 2017.


Pokazy festiwalowe: Berlinale 2017, Hong Kong 2017, CPH:DOX 2017, BAFICI 2017, Istanbul 2017, Ankara 2017, Sheffield DocFest 2017, Sydney 2017, Jerozolima 2017, Odessa 2017, Melbourne 2017, Wrocław 2017


16.12.2017
18:00

„Die beste aller Welten” | „Najlepszy ze światów”

reż. Adrian Goiginger, fabuła, Austria/Niemcy 2017, 103 min.


Swój debiutancki, oparty na wspomnieniach z dzieciństwa, film Adrian Goiginger zadedykował swojej przedwcześnie zmarłej matce, która jest centralną postacią tej opowieści i najważniejszą osobą w świecie siedmioletniego Adriana. Ich dom, znacznie odbiegający od normy akceptowanej zarówno przez społeczeństwo, jak i pracowników opieki społecznej, jest schronieniem dla wielu nieprzystosowanych do życia osób. Helga jest uzależniona od narkotyków i często popada w stany emocjonalne wahające się pomiędzy wielką euforią i głęboką depresją. Do porządku przywołują ją kontrole urzędników z Jugendamtu. Wtedy udaje jej się stworzyć pozory normalnego mieszczańskiego życia. Mimo chaosu, nierzadkich narkotyczno-alkoholowych libacji, w których mimowolnie uczestniczył chłopiec, świat dzieciństwa pozostał w jego pamięci najlepszym z możliwych. Film austriackiego reżysera, bardzo osobisty i wypełniony ogromnym ładunkiem emocjonalnym, nie jest wcale sielankowym obrazkiem. Mały Adrian jest świadkiem produkcji odurzających kompotów, przed którymi przestrzega go matka, jest zmuszany przez jednego z jej kompanów do picia wódki, to on też odkrywa, że jeden z goszczących u nich dealerów  zmarł we śnie. To jednak nie te epizody, a prawie nieograniczona wolność, ogrom czasu spędzanego z matką, jej wielka miłość i całkowite oddanie synowi oraz poczucie, że wszystko, co dzieje się wokół niego, jest jakąś niezwykłą i niekończącą się przygodą, ukształtują młodego bohatera, a później przełożą się na poruszającą filmową opowieść.


Pokazy festiwalowe: Berlinale, 2017, Moskwa 2017

Nagrody i wyróżnienia: Kompas – Nagroda Sekcji Perspektywy Kina Niemieckiego, Berlinale 2017; Nagroda dla Najlepszej Aktorki, Moskwa 2017; Vienna Film Award – Wiedeńska Nagroda Filmowa dla Młodego Reżysera.


16.12.2017
20:00

„Western”

reż.  Valeska Grisebach, fabuła, Niemcy/Bułgaria/ Austria 2017, 120 min.

Niemieccy robotnicy budują przy granicy bułgarsko-greckiej elektrownię. Potrzebne do tej inwestycji zasoby wodne są niewystarczające i deficyt ten jest dużym problemem oraz powodem konfliktu z mieszkańcami pobliskiej wioski. Gdy robotnicy mają wody pod dostatkiem to krany tubylców są suche. Bułgarska prowincja mocno odstaje od niemieckich standardów i większość z przybyłych tu do pracy patrzy na swoich sąsiadów z góry, a kontakty z nimi – poza prostackimi zaczepkami miejscowych kobiet – ograniczają do koniecznego minimum. Z jednym wyjątkiem: Meinhard jest tym, który chodzi własnymi ścieżkami, próbuje, z sukcesem, nawiązać kontakt z mieszkańcami wioski, poznać ich i pomimo językowej bariery szuka porozumienia. Główny bohater filmu Valeski Grisebach  jest ciekawy ludzi i ich historii, wolny od uprzedzeń i otwarty na innych. Ale taka postawa wiąże się z konsekwencjami: koledzy stają się wobec niego podejrzliwi, a lokalna społeczność też nie traktuje go jak przyjaciela.
Reżyserka przewrotnie wykorzystując konwencje westernu: konfrontację pomiędzy cywilizacją i osadnictwem na rubieżach, tubylcami i przybyszami, samotnym bohaterem i obcą społecznością opowiada o dzisiejszych konfliktach, często wyimaginowanych uprzedzeniach i o trudnościach, jakie towarzyszą ich przełamywaniu. Film stara się – jak napisali krytycy tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznając mu główną nagrodę – „opisać współczesny świat, naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur; świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna”.


Pokazy festiwalowe: Cannes 2017, Karlowe Wary 2017, Jerozolima 2017, Erywań 2017, Melbourne 2017, Motovun 2017, Sarajewo 2017, Nowe Horyzonty Wrocław 2017, Nowy Jork 2017, Toronto 2017, BFI Londyn 2017, Vancouver 2017, CPH PIX 2017, Reykjavik 2017, Chicago 2017

Nagrody i wyróżnienia: Honorowe Wyróżnienie, Jerozolima 2017; Specjalne Wyróżnienie, Erywań 2017; Nagroda FIPRESCI, Motovun 2017; Grand Prix i Nagroda FIPRESCI, Nowe Horyzonty Wrocław 2017.

17.12.2017
18:00

„Rückkehr nach Montauk” | „Powrót do Montauk”

reż. Volker Schlöndorff,  fabuła, Niemcy/Francja/Irlandia 2017, 105 min.

Max Zorn przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych promować swoją najnowszą książkę, która jest opowieścią o dawnym romansie, nie do końca wybrzmiałej i gwałtownie zakończonej miłosnej relacji. Bohaterka tej historii mieszka w Nowym Jorku i pisarz ma nadzieję, że pojawi się na jednym z jego autorskich wieczorów. Niestety Rebecca nie przychodzi, więc Max postanawia ją odnaleźć. Dawna kochanka okazuje się świetnie zarabiającą prawniczką i nie ma najmniejszej ochoty na odnawianie starej znajomości. Ale pisarz nie ustępuje. Rebecca zgadza się na spotkanie i proponuje wyprawę do tytułowego Montauk, gdzie rozgrywa się, opisana w książce Maxa, historia.
Scenariusz najnowszego filmu Volkera Schlöndorffa powstał na podstawie parabiograficznej książki Maxa Frischa. Reżyser, po ekranizacji powieści Homo faber, po raz drugi sięga do twórczości szwajcarskiego pisarza. Tym razem jest to gorzka opowieść o zaprzepaszczonych szansach, pogrzebanych uczuciach, decyzjach, których zawsze będziemy żałować i których nie da się zmienić czy cofnąć. Do przeszłości nie ma powrotu, a sentymentalne podróże mają zwykle smutny finał. To także film o pisarzu, który traci zdolność rozróżnienia literackiej fikcji od rzeczywistości, któremu wydaje się, że będzie miał taką samą kontrolę nad spotkanymi ludźmi, jak nad stworzonymi przez siebie literackimi postaciami. Ponowne spotkanie z Rebeccą uświadamia mu jak bardzo się mylił.


Pokazy festiwalowe: Berlinale, 2017 (konkurs); Stambuł, 2017; Ankara, 2017, La Rochelle, 2017; Łódź, Transatlantyk 2017.

17.12.2017
20:00

„Willkommen bei den Hartmanns”  | „Witamy u Hartmannów”  

reż. Simon Verhoeven, komedia, 116 min., Niemcy 2016 r.


Rodzina Hartmannów mieszka w luksusowej willi na obrzeżach Monachium. Angelika jest emerytowaną nauczycielką, Richard pracującym jeszcze lekarzem, córka wieczną studentką, a syn nastawionym na karierę prawnikiem zatrudnionym w dużej międzynarodowej korporacji. Dzieci od dawna nie mieszkają w rodzinnym domu, ale służy on im nadal jako schronienie, gdy brakuje pieniędzy na własne lokum lub trzeba podrzucić wnuka na czas ważnej biznesowej podróży. Kiedy w 2015 roku rzesza uchodźców zaczęła przybywać do Niemiec, pełna energii Angelika postanawia włączyć się w działania niosące im pomoc. Nie jest jedyną starszą panią, która wpadła na ten pomysł. Ośrodki dla emigrantów zostają zasypane darami, a liczba lektorów oferujących naukę języka niemieckiego jest większa od potrzeb. W tej sytuacji najlepszą formą wsparcia okazuje się przyjęcie kogoś pod swój dach. Do Hartmannów wprowadza się młody Nigeryjczyk i fakt ten staje się nie lada wyzwaniem, nie tylko dla całej rodziny, ale też dla jej otoczenia.
Willkommen bei den Hartmanns to komedia, w której reżyser podjął najbardziej aktualny, nie tylko w Niemczech temat, pobiła rekordy popularności. Film jest przewrotnym portretem współczesnego niemieckiego społeczeństwa i znacznie odbiega od powszechnie utrwalonych obrazów.


Pokazy festiwalowe: Monte Carlo Comedy Film Festival, 2017; Stony Brook, 2017; Shanghai, 2017; Berlinale 2017
Nagrody i wyróżnienia: Bawarska Nagroda Filmowa (najlepsza produkcja i nagroda publiczności), Pokojowa Nagroda Niemieckiej Kinematografii 2017.


Wszystkie projekcje odbędą się w Kinie Zamek, ul. Korsarzy 34. Od czwartku 14 grudnia do niedzieli 17 grudnia w godzinach 18:00 i 20:00. Bilety do nabycia przed projekcją w cenie:  13 PLN ulgowy / 15 PLN normalny;


Pokazy w Szczecinie współfinansowane przez:
Gminy Miasto Szczecin
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Patronat medialny:
Co jest grane24
TVP3 Szczecin

Organizatorzy projektu:
Dom Norymberski
Goethe Institut
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Stowarzyszenie OFFicyna

Organizatorzy projektu w Szczecinie:
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Kino Zamek
Stowarzyszenie OFFicyna

 

 

 

BAŁTYCKI WRZESIEŃ

 

Zapraszamy na wrześniowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”, podczas których zaprezentujemy wyróżniające się podejmowaną tematyką i wielokrotnie nagradzane produkcje twórców z Łotwy, Szwecji, Estonii, Litwy i Danii.
 
Region Morza Bałtyckiego jest nie tylko zróżnicowany kulturowo, ale również bogaty w nietuzinkowe zjawiska filmowe, które we wrześniu przybliżymy w postaci projekcji filmów oraz rozmów na ich temat. Jak poradzi sobie z dramatem życiowym młoda Raya i jej rodzeństwo z Łotwy, a jak Jennifer ze Szwecji? Jak brzmią dźwięki litewskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, a co będziemy jeść w przyszłości? Przyjdź i przekonaj się sam. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę oraz Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin.
 
Pokazy odbywać się będą w każdy wtorek o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenie Kamera w Szczecinie. W programie filmy nagradzane m.in. na  Berlinale, Palm Springs International Film Festival oraz przez Szwedzki Instytut Filmowy. Wypłyń na morze europejskiego kina z OFFicyną!
 
Wstęp wolny.
 
 
Wtorek 5 września, godz. 19:00
 
„Es esmu šeit” / „Marzenia”
reż. Renārs Vimba, 106 min., dramat, Łotwa, 2016 r.
 
 
Wtorek 12 września, godz. 19:00
 
„Flocken” / „Stado”
reż. Beata Gĺrdeler, 110 min., dramat,  Szwecja, 2015 r.
 
 
Wtorek 19 września, godz. 19:00
 
„Curonia”
reż. John Grzinich, 41 min., dokument,  Estonia/Litwa, 2015 r.
 
 
Wtorek 26 września, godz. 19:00
 
„Bugs” / „Robaki”
reż. Andreas Johnsen, 73 min, document, Dania, 2016 r.
 
Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.
 
dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej), w każdy wtorek od 5 września o godzinie 19:00. Wstęp wolny.
 
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
Patronat medialny: TVP3 Szczecin
 
Partner: Stowarzyszenie Kamera
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna. 

 

 

 

NORWESKI LIPIEC

 

Norwegia kojarzy się z krainą spokoju okalaną dziewiczymi pasmami górskimi. Przekonaj się, że w filmach jest zupełnie inaczej. Poznaj norweskie kino przepełnione emocjami.
 
Zapraszamy na lipcowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”, prezentujące najciekawsze i wielokrotnie nagradzane produkcje twórców z Norwegii. Pokazy odbędą się w każdy wtorek o godzinie 22:00 na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W programie filmy nagradzane na  m.in.: Berlinale, Stockholm Film Festival i Sundance. Zanurz się w świecie norweskich emocji.
 
Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.
 
 
Wtorek 4 lipca, godz. 22:00
„Louder Than Bombs” / „Głośniej od bomb”
reż. Joachim Trier, 109 min., dramat, Norway/France/Denmark/USA, 2015 r.
 
 
Wtorek 11 lipca, godz. 22:00
„Blind” / „Ślepowidzenie”
reż. Eskil Vogt, 96 min., dramat,  Norwegia, 2014 r.
 
 
Wtorek 18 lipca, godz. 22:00
„1001 grams” / „1001  Gramów”
reż. Bent Hamer, 93 min., dramat,  Norwegia/Niemcy/Francja, 2014 r.
 
 
 
Wtorek 25 lipca, godz. 22:00
Szczecin European Film Festival prezentuje
 
„Six Degrees”
reż.  Trond Kvig Andreassen, 31 min,  Norwegia, 2015 r.
 
„Wreck”
reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016 r.
 
„Papiers d'Arménie / Armenian Papers”
reż.  Ornella Macchia, 7 min. Belgia, 2015 r.
 
„Condrong”
reż.  Gonçalo Almeida, 11 min. Wielka Brytania,  2016 r.
 
„Bussresan / The Bus Trip”
reż.  Sarah Gampel, 14 min.  Szwecja, 2016 r.
 
„West Empire”
reż.  Mathieu Le Lay, 26 min. Francja,  2015 r.
 
„The Postmodern Pioneer Plaque”
reż.  Boris Kozlov, 8 min., Hiszpania,  2016 r.
 
Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.
 
dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
 
Wszystkie projekcje odbędą się na Dziedzińcu Menniczym  Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, w każdy wtorek od 4 lipca o godzinie 22:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
Patronat medialny: TVP3 Szczecin
 
Partner: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna. 

 

 

ISLANDZKI CZERWIEC

 

Islandzkie kino tak zaskakujące jak ich drużyna futbolowa na ostatnim Euro. Magiczny świat jednego z najmniejszych i najdalej położonych państw europy w czterech odsłonach filmowych w czerwcu w Szczecinie. 
 
Zapraszamy na czerwcowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” prezentujące najgłośniejsze i nagradzane produkcje twórców z Islandii. Tradycyjnie już spotykamy się co wtorek w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 17:00. W programie szczecińskie premiery filmów nagradzanych na  m.in.: Festiwalu Filmowym w Cannes, Chicago International Film Festival i São Paulo International Film Festival. Poznaj świat z perspektywy ludzi żyjących w jednym z najdziwniejszych a zarazem najciekawszych miejsc na świecie. 
 
Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

Wtorek 6 czerwca, godz. 17:00
„Hrútar” / „Barany. Islandzka opowieść”
reż. Grímur Hákonarson, 90 min., dramat/komedia, Dania/Islandia/Norwegia/Polska, 2015 r.
 
Wtorek 13 czerwca, godz. 17:00
„Hjartasteinn” / „Serce z kamienia”
reż. Guđmundur Arnar Guđmundsson, 129 min., dramat,  Dania/Islandia, 2016 r.
 
Wtorek 20 czerwca, godz. 17:00
„Reverse”
reż. Davíđ Óskar Ólafsson, Gunnar Hansen, 90 min., komedia, Islandia, 2015 r.
 
Wtorek 27 czerwca, godz. 17:00
„Ţrestir” / „Wróble”
reż.  Rúnar Rúnarsson, 99 min., dramat, Chorwacja/Dania/Islandia, 2015 r.
 
 
Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdy wtorek od 6 czerwca o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.
 
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Icelandic Film Centre.
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna. 

 

 

 

 

POLSKI MAJ

Przyjdź i zobacz świat oczami młodych, nagradzanych i docenianych polskich twórców oraz odbądź podróż do Polski z przełomu lat '60 i '70 dwudziestego wieku z mistrzem Krzysztofem Kieślowskim.

Zapraszamy na ”Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” prezentujące najciekawsze produkcje filmowe wybranych europejskich kinematografii. Podczas majowych, co wtorkowych spotkań w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego zaprezentowane zostaną fabuły, animacje, dokumenty młodych, niepokornych polskich reżyserów oraz wczesne produkcje mistrza Krzysztofa Kieślowskiego. W programie filmy nagradzane w ostatnich latach na m.in.: Sundance Film Festival, Febiofest, Festiwal Filmowy w Gdyni, Premiers Plans Film Festival. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawce.

Wtorek 9 maja, godz. 17:00
Polscy laureaci Szczecin European Film Festival ’16
Sprawdź szczegóły

„Resce la Lune” reż. Gloria Kurnik, Giulia Di Battista
dokument, rok 2016

„Lekcja Patriotyzmu” reż. Filip Jacobson
dokument, rok 2015

„Bojownik” reż. Anna Pawluczuk
dokument, rok 2015

„The Deal” reż. Ewa Smyk
dokument, rok 2015

 

Wtorek 16 maja, godz. 17:00
Niepokorne kino Studia Munka vol. 1
Sprawdź szczegóły

„NDR” reż. Grzegorz Dębowski
fabuła, rok 2016

„Chryzantemy” reż. Magdalena Zambrzycka
fabuła, rok 2015

„Limbo” reż. Jacek Piotrowicz
animacja, rok 2016

„Debiut” reż. Katarzyna Kijek
animacja, rok 2016

Wtorek 23 maja, godz. 17:00
Niepokorne kino Studia Munka vol. 2
Sprawdź szczegóły

„Stwór” reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
fabuła, rok 2015

„Córka” reż. Tomasz Wolski
fabuła, rok 2015

„Piórnikt” reż. Magdalena Pilecka
animacja, rok 2016

„Kreatury” reż. Tessa Moult-Milewska
animacja, rok 2015

„Fikotko wróć” reż. Wojciech Kołyszko
animacja, rok 2016

 

Wtorek 30 maja, godz. 17:00

 

„Z punktu widzenia nocnego portiera" reż. Krzysztof Kieślowski
dokument, rok 1977

„Koncert życzeń" reż. Krzysztof Kieślowski
fabuła, rok 1967

„Tramwaj" reż. Krzysztof Kieślowski
fabuła, rok 1966

„Urząd" reż. Krzysztof Kieślowski
dokument, rok 1966

 

Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdy wtorek od 9 maja o godzinie 17:00.

Wstęp wolny.


Bądź na bierząco, odwiedź blog WFEzO!


 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Studio Munka, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.