Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną '18

Tydzień Filmu Niemieckiego


Szczeciński grudzień rozpoczynamy mocnym repertuarem najnowszych niemieckich filmów, o których będzie głośno w najbliższych miesiącach. W ramach Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zaprezentujemy sześć pełnometrażowych produkcji fabularnych i dokumentalnych, które trafiły na tegoroczne Berlinale. Poznajcie min. niełatwą sztukę reżyserii i oblicze castingów, historię niesamowitej podróży Gwen i Patrika dookoła świata oraz dowiedzcie się jak z lokalnej perspektywy wyglądało zjednoczenie Niemiec. Szczecińskie projekcje przy współpracy z Goethe-Institut odbędą się w dniach 4-8 grudnia w sali kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90. Wydarzeniu będzie towarzyszyć zbiorowa wystawa fotograficzna pod kuratelą Bartosza Wójcika. Na „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” obowiązują bilety dostępne na bilety.fm oraz przy sali kinowej, 15 minut przed rozpoczęciem seansu.


W programie:

Wtorek 4 grudnia, godz. 20:00
„3 dni w Quiberon”

reż. Emily Atef, 115 min., Niemcy, 2018 r.


Romy Schneider, niemiecko-francuska gwiazda filmowa, przyjeżdża w 1981 roku do Bretanii, aby poddać się terapii i zebrać siły przed kolejnym filmem. Skazana na ścisłą dietę, całkowitą rezygnację z alkoholu, używek i leków nasennych oraz znudzona monotonią dnia codziennego aktorka zaprasza do kurortu swoją dawną wiedeńską przyjaciółkę. Za namową znajomego, fotografa Roberta Lebecka, wyraża także zgodę na ekskluzywny wywiad i sesję fotograficzną dla tygodnika „Stern”. W tym intymnym gronie rozgrywa się akcja filmu, będącego rekonstrukcją czasu, w jakim dziennikarz Michael Jürgs przeprowadził swoją słynną rozmowę z Romy Schneider. Późniejsze tragiczne losy legendarnej odtwórczyni cesarzowej „Sissi” sprawią, że będzie to jej ostatni wywiad.


Środa 5 grudnia, godz. 18:00
„Walc w alejkach”

reż. Thomas Stuber, 125 min., Niemcy, 2018 r.


Christiana, bohatera filmu poznajemy w momencie, kiedy zostaje przyjęty do pracy w wielkiej spożywczej hurtowni, położonej w bliżej nieokreślonym miejscu, gdzieś na uboczu, przy zjeździe z autostrady, w dawnym NRD. Chłopak trafia pod opiekę Brunona, który przyucza go do nowego zajęcia, staje się jego mentorem, a z czasem przyjacielem. Podczas ich rozmów dowiadujemy się jak z lokalnej perspektywy przebiegało niemieckie zjednoczenie i jak wpłynęło ono na życie okolicznych mieszkańców. Drugą osobą w nowym miejscu pracy, z którą Christian nawiązuje znajomość, jest koleżanka z działu słodyczy, pewna siebie i atrakcyjna Marion. Zarówno nieśmiałe uczucie, jakie narodzi się między nimi, jak i przyjaźń z Brunonem przegrają w konfrontacji z duchami przeszłości.
Powoli, wspólnie z nieśmiałym i wycofanych Christianem, poznajemy losy tej pary bohaterów, a wraz z nimi ekonomiczne i polityczne skutki zjednoczenia Niemiec, cenę jaką wschodnie landy zapłaciły za szybkie, wspomagane zachodnim kapitałem, wejście do wspaniałego, wolnorynkowego świata.


Czwartek 6 grudnia, godz. 18:00
„Daleko. Historia drogi dookoła świata”

reż. Patric Allgeier, Gwendolin Weisser, 127 min., Niemcy, 2017 r.


Wiosną 2013 roku Gwen i Patrik, para młodych ludzi wyruszyła z niemieckiego Freiburga w podróż dookoła świata. Film  jest relacją z tego wielkiego przedsięwzięcia, niezwykłym zapisem spotkań z ludźmi, jakie miały miejsce podczas wyprawy dookoła świata. Dokument potwierdza też, że otwartość, szczerość i uśmiech właśnie są kluczem, który otwiera drzwi wielu domów, niezależnie od szerokości geograficznej. Opowieść Gwen i Patricka pokazuje, że stosunkowo niedużym kosztem można zrealizować marzenie o każdej podróży, i że nic nie może być przeszkodą w realizacji celu, może go tylko trochę przesunąć w czasie.


Piątek 7 grudnia, godz. 18:00
„Casting”

reż. Nicolas Wackerbarth, 91 min., Niemcy, 2017 r.

Z okazji 75 urodzin Rainera Wernera Fassbindera ma powstać remake jednego z jego znanych filmów, „Gorzkich łez Petry von Kant”. Finansująca ten projekt telewizja publiczna reżyserię zleciła Verze, która do tej pory realizowała filmy dokumentalne. Dla reżyserki jest to duże wyzwanie już na etapie wyboru odtwórczyni głównej roli. W tym ma jej pomóc tytułowy casting. O rolę w filmie ubiegają się cztery aktorki, mniej lub bardziej sławne gwiazdy niemieckiej sceny. Żadna z nich jednak nie wypada przekonująco. Ekipa producencka naciska, aby decyzja o obsadzie zapadła jak najszybciej, ale Vera jest niezdecydowana i wyznacza kolejne terminy przesłuchań. Casting to nie tylko gra przed kamerą, to także niełatwe relacje panujące wśród realizatorów filmu oraz zakulisowe rozgrywki między samymi aktorkami. Obserwujemy jak na potrzeby „sztuki” wykorzystuje się cechy charakteru, predyspozycje społeczne i życie prywatne ludzi biorących udział w produkcji filmowej.


Piątek 7 grudnia, godz. 20:00
„Milcząca rewolucja”

reż. Lars Kraume, 111 min., Niemcy, 2018 r.


Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhüttenstadt, które w 1956 roku, kiedy rozgrywa się akcja filmu, nosiło nazwę Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, rodzaj kinowych wiadomości, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu.
Poruszeni młodzi chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Budzi to kontrowersję wśród niektórych uczniów, nie chcą wierzyć słowom Thea i Kurta, bo przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny. Kiedy wreszcie Eric, który nie chciał brać udziału w tym milczącym proteście, zdradza jego przyczynę, jasnym staje się, że niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych, stojących tuż przed maturą, ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.
Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce Dietricha Garstki, ówczesnego dyrektora szkoły, w której miały one miejsce.



Sobota 8 grudnia, godz. 20:00
„Zagubiona”

reż. Felix Hassenfratz, 91 min., Niemcy, 2018 r.

 

Nastoletnie siostry Maria i Hannah mieszkają wraz z owdowiałym ojcem w małej miejscowości w południowych Niemczech. Pewnego dnia do ich domu puka młody wędrowny stolarz, którego ojciec zatrudnia przy remoncie kościoła. Valentin staje się też nowym domownikiem. Z Marią, starszą z sióstr, dzieli jej pasję do muzyki organowej. Chłopak chętnie słucha jak gra w pustym starym kościele, okazuje się też, że świetnie zna budowę i tajniki znajdującego się tam instrumentu. Pomimo sympatii, jaka nawiązuje się między nimi, Maria zachowuje wobec młodego przybysza dużą rezerwę. Ich relacje obserwuje trochę zazdrosna o siostrę Hannah. Jest przekonana, że wkrótce odkryje romans Marii i Valentina. Odkrywa jednak zupełnie inny związek.

KUP BILET JUŻ DZIŚ

Bilet: normalny 15 PLN, ulgowy 10 PLN




 Projekcjom będzie towarzyszyć wystawa zbiorowa prac fotograficznych pod kuratelą Bartosza Wójcika - „Niemcy w obiektywie”.


Wszystkie projekcje odbędą się w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie, od 4 do 8  grudnia. Bilety w cenie 10 zł ulgowy i 15 zł normalny, do nabycia na portalu bilety.fm oraz przy sali kinowej, 15 minut przed rozpoczęciem seansu.



Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizatorzy ogólnopolscy TFN: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe-Institut, German Films.

Organizatorzy pokazów w Szczecinie: Szczeciński Inkubator Kultury, Stowarzyszenie OFFicyna.

 

 

 

 

Listopad z polskim filmem


Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w każdą środę listopada zapraszamy na wieczory z polskim kinem. Cofniemy się do przedwojennej klasyki i skonfrontujemy ją z filmami współczesnych młodych twórców wspieranych przez Studio Munka oraz poruszymy zagadnienie emigracji. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Na „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” obowiązuje wstęp wolny.



W programie:

Środa 7 listopada, godz. 18:00
Krótki metraż ze  Studiem Munka


Prezentacja wybranych filmów realizowanych w ramach projektu „Trzydzieści minut” Studia Munka.

„Na dystans”
reż. Maciej Górski, 33 min., Polska, 2014 r.

Jedenastoletni chłopiec, zainspirowany wydarzeniami roku 1980, zakłada podwórkowy związek, żeby walczyć ze swoim ojczymem. Film opowiada o sytuacjach, które podczas dziania się były nie w pełni uświadomione, a mimo to pozostały w rówieśnikach Jeremiego z tamtych czasów na zawsze. O nadziejach, wątpliwościach i strachu przejmowanych ze spojrzeń i zachowań starszych, które pozostaną w świadomości, tak, jak wspomnienia pór roku z dzieciństwa, które wydają się bardziej intensywne i pachnące, niż te, z którymi ma się do czynienia będąc dorosłym.


„Lila”
reż. Dominika Łapka, 24 min., Polska, 2015 r.

Upalne lato. Nieoczekiwanie w domu kilkuletniego Joszka zamieszkuje jego kuzynka Lila. Chłopiec zyskuje kompana do zabaw. Z pozoru niewinne gry jednak szybko przeradzają się w rywalizację także o to, które z dzieci będzie spało z mamą. Do czego może być zdolny maluch, który tęskni za wtuleniem się w czułe ramiona?


Środa 14 listopada, godz. 18:00
„Bohaterowie Sybiru”

reż. Michał Waszyński, 97 min., Polska, 1936 r.

Przedwojenny film osnuty na tle przeżyć ochotników 5 Dywizji Syberyjskiej. Akcja filmu dzieje się w 1918 roku. Opowiada o losach polskich zesłańców, którzy po powstaniach narodowych znaleźli się pośród śniegów Syberii.


Środa 21 listopada, godz. 18:00
„Sportowiec mimo woli”

reż. Mieczysław Krawicz, 64 min., Polska, 1939 r.

"Sportowiec mimo woli" to jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię "Sportowiec mimo woli" zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził. Niewątpliwą zaletą filmu jest też znakomite aktorstwo w wykonaniu plejady międzywojennych gwiazd.


Środa 28 listopada, godz. 18:00
„Pomiędzy słowami”

reż. Urszula Antoniak, 95 min., Polska/Niemcy/Holandia, 2017 r.

Michael jest 28-letnim prawnikiem z Berlina. Z zachowania i sposobu bycia przypomina swojego szefa i przyjaciela, 36-letniego Franza. W piątek rano Michael przechodzi z języka wysokoniemieckiego na język polski i staje się Polakiem, Michałkiem. Poznaj intrygującą historię życia na emigracji.
 


Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.


 
Wszystkie projekcje odbędą się w budynku nr 3 Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b w Szczecinie w każdą środę od 7 do 28 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny.



Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko


Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Studio Munka.


Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

 

 

 

 

Jesienne wieczory z gorącym performansem

Jesienna  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zabierze nas w niesamowity świat włoskiego dokumentu i performance z bogatych zbiorów Fuorinorma. W klimatycznej przestrzeni Stowarzyszenia Kamera (aleja Papieża Jana Pawła II 17) będziemy mogli obejrzeć nieszablonowe dzieła ostatnich lat z gorącego Półwyspu Apenińskiego. Ostatni z pokazów odbędzie się w Sali Czarnej w  Akademii Sztuki w Szczecinie (plac Orła Białego 2) gdzie będziemy gościli włoską artystkę Francesce Fini. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy liczne premiery, po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na miejskie wspomnienia – czyli pokazy filmów ze Starego Cyfrowego Szczecina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.



W programie:

Środa 3 października, godz. 18:00
Odkryj na nowo – Stary Cyfrowy Szczecin

Prezentacja wybranych filmów wchodzących w skład projektu „Stary Cyfrowy Szczecin”, który  przywraca do życia stare materiały filmowe w odrestaurowanej wersji. Odkryj zapomniane oblicza Szczecina lub odśwież dawne wspomnienia przy intrygujących dokumentach.


Środa 10 października, godz. 18:00
„Uozzap”

reż. Federico I. Osmo Tinelli, 90 min., dokument eksperymentalny, Włochy, 2018 r.

Cały projekt charakteryzuje się niejasnością. W filmie zestawiono ujęcia z różnymi osobami, przeplatane pozornie niepowiązanymi obrazami. Zanurz się w nietuzinkowym świecie dokumentu z Federico I. Osmo Tinelli.


Środa 17 października, godz. 18:00
„Bullied to Death”

reż. Giovanni Coda, 70 min., dokument/dramat, Włochy/USA, 2016 r.

Bullied to Death to eksperymentalny i niezależny projekt filmowy, którego celem jest wykorzystanie nowych ścieżek komunikacji między kinem, fotografią i sztukami widowiskowymi, aby zaserwować widzom oszałamiający spektakl. Obrazy filmu inspirowane są prawdziwą historią czternastolatka z Buffalo, który popełnił samobójstwo we wrześniu 2011 r. po wielokrotnych aktach zastraszanie, w szkole i w Internecie.


Środa 31 października, godz. 18:00
„Ophelia did not drown”

reż. Francesca Fini, 91 min., dramat/biografia/fantasy, Włochy, 2016 r.

Eksperymentalny projekt videoart, surrealistyczny film, który integruje materiały z Istituto Luce - włoskiego państwowego archiwum filmów dokumentalnych o włoskim społeczeństwie od 1927 roku - oraz autorskie filmy współczesnej artystki Francesca Fini. W centrum tego wszystkiego jest Ofelia, która różni się od tej przekazanej przez tradycję literacką: nie jest delikatną nastolatką, ale wieloma kobietami o różnych kolorach, cechach i wieku. Ofelia, w końcu nie tonie, wyrzekając się swego przeznaczenia jako romantyczna bohaterka, by stać się "normalną osobą".

Projekcji filmu będzie towarzyszyło spotkanie autorskie z włoską artystką i przedstawicielką Fuorinorma -  Francescą Fini, a także wieczór kulinarny poświęcony kuchni włoskiej.


Francesca Fini  - interdyscyplinarna artystka z Rzymu skupiająca się na nowych mediach, kinie eksperymentalnym oraz sztuce performance. Brała udział w wielu artystycznych festiwalach na świecie, m.in. w Polsce, Francji, Niemczech, USA, Brazylii, Grecji, Rosji i Japonii. W 2012 r. wzięła udział w pierwszym Venice International Performance Art Week wraz z Valie Export, Janem Fabre, Yoko Ono, Mariną Abramovic oraz Hermannem Nitschem. W 2013 r. festiwal FONLAD przyznał jej rezydencję w Coimbrze, a w latach 2014 i 2016 odbyła rezydencję w nowojorskim Watermill Center Boba Wilsona. Jej film „Motheer-Rythm” zdobył nagrodę za najbardziej nowatorski język kreatywnego dokumentu podczas Szczecin European Film Festival w 2015 r. Więcej informacji: www.francescafini.com.

Fuorinorma - organizacja której celem jest udoskonalenie włoskich badań kinematograficznych, w tym dokumentów, opowiadań i eksperymentów. Zbiory Fuorinorma zawierają krótkie filmy lokalnych artystów i twórców filmowych, którzy zawsze byli zaangażowani w sztukę wideo i / lub kino eksperymentalne, ale także w animację, performance, video-music oraz filmy z pogranicza i granicy, które otaczają terytorium sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.


Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, aleja Papieża Jana Pawła II 17 w Szczecinie, w  środy 3; 10; 17 października o godzinie 18:00 oraz 31 października w Sali Czarnej Akademii Sztuki w Szczecinie, plac Orła Białego 2, o godz. 18:00. Wstęp wolny.



Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy:  Akademii Sztuki w Szczecinie, Fuorinorma, Stowarzyszenie Kamera, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

 

 

 

 

 

Jesienne wieczory z gorącym performansem


Jesienna  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zabierze nas w niesamowity świat włoskiego dokumentu i performance z bogatych zbiorów Fuorinorma. W klimatycznej przestrzeni Stowarzyszenia Kamera (aleja Papieża Jana Pawła II 17) będziemy mogli obejrzeć nieszablonowe dzieła ostatnich lat z gorącego Półwyspu Apenińskiego. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy liczne premiery, po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na miejskie wspomnienia – czyli pokazy filmów ze Starego Cyfrowego Szczecina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

 

W programie:

Środa 5 września, godz. 18:00
Odkryj na nowo – Stary Cyfrowy Szczecin

 

Środa 12 września, godz. 18:00
„Dusk Chorus”
reż. David Monacchi, 62 min., dokument/dramat, Włochy/Belgia/Ekwador, 2017 r.

 

Środa 19 września, godz. 18:00
„Tides”
reż. Alessandro Negrini, 44 min., dokument, Włochy/Irlandia/Wielka Brytania, 2016 r.

 

Środa 26 września, godz. 18:00
„La natura delle cose”
reż. Laura Viezzoli, 67 min., dokument, Włochy, 2016 r.

 

Fuorinorma - organizacja której celem jest udoskonalenie włoskich badań kinematograficznych, w tym dokumentów, opowiadań i eksperymentów. Zbiory Fuorinorma zawierają krótkie filmy lokalnych artystów i twórców filmowych, którzy zawsze byli zaangażowani w sztukę wideo i / lub kino eksperymentalne, ale także w animację, performance, video-music oraz filmy z pogranicza i granicy, które otaczają terytorium sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.

Po projekcjach odbędą się dyskusje z publicznością na temat prezentowanych filmów, prowadzone przez Małgorzatę Frymus oraz dr. Damiana Romaniaka.

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 


Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, aleja Papieża Jana Pawła II 17 w Szczecinie, w każdą środę września o godzinie 18:00. Wstęp wolny.


Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Fuorinorma, Stowarzyszenie Kamera, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

 

 

Wakacyjne wieczory z dobrym kinem z Wysp Brytyjskich na Łące Kany

Letnia  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną przeniesie nas w intymny świat mieszkańców Wysp Brytyjskich. Pod gwiazdami w każdą środę lipca i sierpnia na Łące Kany będziemy mogli obejrzeć najciekawsze propozycje angielskiej i irlandzkiej kinematografii z ostatnich lat. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy produkcje m.in. nominowane do Oscara oraz zdobywców Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę lipca i sierpnia zapraszamy na selekcję niezależnych krótkich metraży oraz klasyków polskiego kina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

W programie:

Środa 4 lipca, godz. 22:00
„Dziesięciu z Pawiaka”
reż. Ryszard Ordyński, 91 min., dramat, Polska, 1931 r.

Sprawdź szczegóły

 

Środa 11 lipca, godz. 22:00
„Piękny kraj”
reż. Francis Lee, 104 min., melodramat, Wielka Brytania, 2017 r.

Sprawdź szczegóły

 

Środa 18 lipca, godz. 22:00
„Viva”
reż. Paddy Breathnach, 100 min., dramat, Kuba/Irlandia, 2015 r.

Sprawdź szczegóły

 

Środa 25 lipca, godz. 22:00
„Pożegnanie”
reż. Andrew Steggall, 109 min., dramat, Wielka Brytania/Francja, 2015 r.

Sprawdź Szczegóły

 

Środa 1  sierpnia, godz. 22:00
„Biały ślad”
reż. Adam Krzeptowski, 67 min., dramat, Polska, 1932 r.

Sprawdź Szczegóły

 

Środa 8  sierpnia, godz. 22:00
„Piękny drań”
reż. John Butler, 95 min., dramat, Irlandia, 2016

Sprawdź szczegóły

 

Środa 22  sierpnia, godz. 22:00
„Butterfly Kisses”
reż. Rafał Kapeliński, 89 min., dramat, Wielka Brytania, 2017 r.

Sprawdź szczegóły


Środa 29  sierpnia, godz. 22:00
Przegląd Wyspiarskich shortów


„White Mountain”
reż.  Emma Charles, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

„Condrong”
reż.  Gonçalo Almeida, 11 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

„The Deal”
reż.  Ewa Smyk, 5 min., dokument, Polska/Wielka Brytania, 2015 r.

„La Historia de Samuel”
reż.  Oliver Hardcastle, 14 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

„Watch”
reż.  Ewan Golder, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2015 r.
 

„Cosmic Joe“
reż. Aleksandra Rydzkowska, Louise Wallace, 9 min., fabuła, Irlandia/Polska, 2017 r.

 

Po projekcjach odbędą się dyskusje z publicznością na temat prezentowanych filmów, prowadzone przez Małgorzatę Frymus oraz dr. Damiana Romaniaka.

 

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 


Wszystkie projekcje odbędą się na Łące Kany, pl. Św. Piotra i Pawła 4/5 w Szczecinie, w każdą środę od 4 do 25 lipca oraz od 1 do 29 sierpnia o godzinie 22:00. Wstęp wolny.



Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Piwnica Kany,  Ośrodek Teatralny Kana

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

 

 

 

Świat kultowych animacji w czerwcowe środy w Szczecinie.


Czerwcowa  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie  europejskim filmom animowanym. Oprócz kultowych przygód Bolka i Lolka oraz Reksia zobaczyć będzie można zdobywców nagród przyznanych przez Jury Europejskiej Akademii Filmowej, Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. W programie zarówno krótkie formy jak i pełnometrażowe produkcje.  Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę.

Wstęp wolny.

W programie:

Środa 6 czerwca, godz. 18:00
Radosna polska animacja

„Bolek i Lolek”
„Kusza” reż. Władysław Nehrebecki, 1963 r.
„Król puszczy” reż. Alfred Ledwig, 1964 r.
„Poławiacze skarbów” reż. Lechosław Marszałek, 1964 r.

„Reksio”
„Reksio marzyciel” reż. Lechosław Marszałek, 1969 r.
„Reksio aktor” reż. Józef Ćwiertnia, 1972 r.
„Reksio malarz” reż. Marian Cholerek, 1973 r.
Szczegóły


Środa 13 czerwca, godz. 18:00
„Dziewczyna bez rąk”
reż. Sébastien Laudenbach, 76 min., animacja, Francja, 2016 r.

Szczegóły


Środa 20 czerwca, godz. 18:00
„Louise nad morzem”
reż. Jean-François Laguionie, 70 min., animacja, Belgia/Francja, 2016 r.


Środa 27czerwca, godz. 18:00
„Kongres”
reż. Ari Folman, 120 min., S-F/dramat/animacja, Izrael/Niemcy/Polska/Luksemburg/Francja/ Belgia 2013 r.
Szczegóły
 

Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdą środę od 6 do 27 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.



Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.


Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

 

Majowe środy z kinem europejskim w Szczecinie


Kolejna odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną poświęcona będzie laureatom i intrygującym produkcjom prezentowanym podczas zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival. Selekcja najnowszego europejskiego dokumentu, zaskakujące animacje i teledyski, a wszystko to w środę 9, 16 i 23 maja w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego o godzinie 18:00. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych produkcji, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę.

Wstęp wolny.

 

Środa 9 maja, godz. 18:00
Nieproste historie
Sprawdź szczegóły

Środa 16 maja, godz. 18:00
Pogranicza rzeczywistości

Sprawdź szczegóły

 

Środa 23 maja, godz. 18:00
Poszukując zmian

Sprawdź szczegóły

Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat prezentowanych filmów.

 

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdą środę od 9 do 23 maja o godzinie 18:00. Wstęp wolny.



Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 

Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.



Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.