Skandynawia w obiektywie, muzyce i filmie – czyli Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną trochę inaczej.


 

30.11.2017
18:00
Kooperatywa Łaźnia
Koński Kierat 14-15
Wstęp wolny


Stowarzyszenie OFFicyna zaprasza na wieczór „skandynawski” do Kooperatywa Łaźnia – Koński Kierat 14/15, 30 listopada od godziny 18:00. W programie wernisaż wystawy fotografii autorstwa Bartosza Wójcika pt. „W  skandynawskim  stylu”, koncert projektu jazzowego Pawła Rozmarynowskiego „Gru Zyraju”, projekcja kina skandynawskiego. Czyli coś dla oka, ucha i ducha od naszych północnych sąsiadów.W programie:

18:00
Wernisaż wystawy pt. „W  skandynawskim  stylu”

Wystawa fotografii inspirowanych Danią, wyspą Bornholm, Islandią – uzupełnia program "Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną", prezentowany cyklicznie na ekranach szczecińskich kin i sal projekcyjnych. Podobnie jak w kinematografiach norweskiej, islandzkiej czy szwedzkiej, również tutaj można zobaczyć i poczuć sporą dawkę skandynawskiej rzeczywistości – krajobrazy, dzień powszedni, relacje ludzi i przyrody. Całość zanurzona jest w – typowo dla tego regionu świata – atmosferze złowrogiej przeszłości, zaskakującej teraźniejszości i nieoczywistej przyszłości. Zdjęcie zatrzymuje chwilę by uwypuklić emocje i wskazać ważne miejsca i zdarzenia, dlatego jest idealnym uzupełnieniem filmu, będąc podsumowaniem jego przesłania. Z tego założenia wyszli twórcy wystawy fotograficznej prac Bartosza Wójcika, która będzie otwarta dla zwiedzających od 30 listopada do końca grudnia 2017 r. w godzinach 16:15 – 18:00 w Kooperatywa Łaźnia, Koński Kierat 14-15.

dr Bartosz Wójcik – fotograf podróżnik, dyplomowany menadżer kultury, kurator i organizator projektów artystycznych, w tym dyrektor Szczecin European Film Festival, tłumacz, artysta multimedialny, stypendysta rządu niemieckiego (1995), austriackiego (1997-1998), Fundacji im. Friedricha Naumanna (2001-2004). Laureat grantu Narodowego Banku Polskiego "młodym twórcom regionu" 2004. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego.18:30
Projekcja filmowa


Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmów z Danii i Szwecji prezentowanych wcześniej w ramach Szczecin European Film Festival oraz Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną. W programie:

How Long, Not Long
reż. Michelle Kranot, Uri Kranot, Dania 2016, 5'30”

„How Long, Not Long” to niebanalna hybryda filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego. Wizualna podróż, która zachęca nas do refleksji na temat uniwersalnej przynależności, światowego obywatelstwa nieograniczającego się do miasta, regionu czy granic państwowych. Te ważkie przemyślenia są konieczne w czasach, kiedy ksenofobia, nacjonalizm oraz nietolerancja są obecne na co dzień.

The Ocean Wept and Left the Gull
reż. Sebastian Eklund, Szwecja 2016, 03'57''

Animacja obrazująca potęgę morza, z którą muszą się zmierzyć ptaki jako metafora życia i śmierci.

D|DK
reż. Karsten Wiesel, Niemcy/Dania 2017, 12'

Film składa się z 9000 ujęć, ożywiających 67-kilometrowy pas granicy niemiecko-duńskiej. Po długotrwałych krwawych konfliktach na tym terytorium, granica ta stała się ostatecznie miejscem pokojowym. Jej przebieg został ustalony w przeprowadzonym w 1920 r. referendum. Poszukiwanie najlepszej formy określania granic za pomocą demokratycznych środków jest procesem unikatowym w skali światowej.

Hopptornet
reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertyck, Szwecja 2016, 17”

10-metrowa wieża do skoków. Studium człowieka muszącego wybrać pomiędzy przełamaniem strachu a upokorzeniem. Film nagrodzony na Göteborg International Film Festival, Startsladden competition w 2016 roku.19:00
Koncert projektu „Gru Zyraju”


Gru Zyraju to projekt autorski Pawła Rozmarynowskiego, realizujący założenia, których celem jest intrygowanie oraz tworzenie komunikacji nie tylko pomiędzy twórcami i odbiorcami, ale również pomiędzy samymi twórcami/wykonawcami. Dzięki świadomemu pozbawianiu granic, zarówno tych formalnych, jak i bardziej abstrakcyjnych, efekty tych scenicznych i studyjnych interakcji bywają zaskakujące dla wszystkich. W ramach wydarzenia „Skandynawia w obiektywie, muzyce i filmie – czyli Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną trochę inaczej” Paweł Rozmarynowski – bas, loopy i Patryk Matwiejczuk - instrumenty klawiszowe, wykonają materiał autorski z płyty pt. „Gru Zyraju” oraz improwizacje jazzowe inspirowane szeroko pojętą kulturą skandynawską.


Paweł Rozmarynowski – muzyk, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Twórca i kompozytor w projekcie Gru Zyraju. Występował m.in. z: Michałem Urbaniakiem, Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską, Jolą Szczepaniak, Sławomirem Idziakiem, Anny Szarmach, Neilem Taylorem, Paulinom Przybysz, Michałem Grobelnym, Maciejem Czaczykiem, Damianem Ukeje, Marcinem Urbanem. Basista w zespole Chevy.

Patryk Matwiejczuk – pianista, aranżer, student Akademii Sztuki w Szczecinie, uczeń wydziału jazzowego, finalista programu „Must Be The Music” -„Tylko Muzyka”. Koncertuje jeżdżąc po całej Polsce i nie tylko, na swoim koncie ma występy m.in. w Paryżu i Nowym Jorku.

 


Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin

Partner: Kooperatywa Łaźnia

Organizator: Stowarzyszenie OFFicyna.
 

dodane:: 2017-11-14