Ania Bas "Szczecinianin, Sklad: ..."

Współpraca: Marcin Bas (dokumentacja)

Koordynacja: miejsce sztuki OFFicyna

Projekt współtworzony z mieszkańcami dzielnicy Niebuszewa. Ania Bas w ciągu jednego dnia w lipcu tego roku rozmawiała z mieszkańcami Szczecina, z czego składa się szczecinian. Artystka przeprowadziła wywiady na Rondzie Giedroycia z osobami najmniej się tego spodziewającymi. Obserwowała, liczyła i mierzyła mieszkańców miasta. Zgromadzone informacje służą za materiał do stworzenia limitowanej serii nalepek na puszki z Paprykarzem Szczecińskim, na których pojawią sie składniki szczecinianina. Artystka wyjdzie na Rondo jeszcze raz 1. sierpnia, aby rozdać puszki. Część kolekcji zostanie rozesłana po kraju.

Zainteresowanie “składem kulturowym człowieka” towarzyszy artystce od dawna, bowiem Ania z wykształcenia jest kulturoznawcą. We wcześniejszym projekcie ‘Made in Poland’, artystka przyglądala się samej sobie. Te artystyczne badania zachęcily ją do poszukiwń pierwiastków wspólnych dla szczecinian.

Ania Bas urodziła sie w Resku; od 2004 roku mieszka głównie w Anglii. W 2005 skończyła studia na Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją: animacja kultury.

Jako artystka, organizatorka i kuratorka realizuje projekty i kolaboracje artystyczne m.in. w Anglii, Walii, Kraju Basków, Szwecji, na Litwie i w Polsce.

Założycielka i kuratorka projektu Natural House, artystka-rezydentka w firmach: Vestas Blades UK 2007 i Labein Research Centre, w Kraju Basków 2008; związana z grupa Laundry. Otwarta na kolaboracje ze światem pozaartystycznym. Obecnie wiedzie życie nomada, przemieszczając sie między Anglią, Polską i Hiszpanią. Tworzy performance, pracuje z video i fotografią, telefonami komórkowymi, tekstem i ciałem, tworzy czasowe instalacje w przestrzeniach publicznych.

www.aniabas.com

added:: 2008-07-01