Wieczory Filmowe z OFFicyną: „Klasyka Polskiego Kina”

HARMONOGRAM PROJEKCJI

 


03.03.2021 (środa godz. 18:00) 

 

reż. Marek Piwowski

Debiut fabularny Marka Piwowskiego. Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku.


10.03.2021 (środa godz.18:00)
 

reż. Andrzej Wajda

Film Andrzeja Wajdy z 1970 roku. Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o śmierci i miłości, uważana za jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera. ... Leśniczy Bolesław to człowiek zdrowy i silny, ale po śmierci żony całkiem pozbawiony chęci do życia.

 

17.03.2021 (środa godz. 18:00)

 

reż. Janusz Majewski

 

Polski film psychologiczny z 1979 na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim Turka, gdzie jako komendant punktu etapowego stacjonuje odesłany na tyły, nieuleczalnie chory młody ułan – porucznik armii austro-węgierskiej.
 24.03.2021 (środa godz. 18:00)

reż. Krzysztof Zanussi

 

Klasyk polskiego kina psychologicznego. Witold jest młodym pracownikiem biura wystaw zagranicznych, jest też synem zmarłego alpinisty który zginął w Himalajach. Wyjeżdża do Indii gdzie odkrywa różne ciemne interesy swego szefa i kolegów. Próbuje się temu przeciwstawić, bezskutecznie - wpada w konflikt z przełożonym i pozostałymi pracownikami. Jest szykanowany, wreszcie traci prace. Wcześniej umiera mu matka i zmuszony jest do zarabiania myciem okien w biurach i przy remontach kamienic. Interesuje sie matematyką i chodzi jako wolny słuchacz na wykłady. Podczas remontu jednej z kamienic przypadkowo oderwany kawałek gruzu trafia przechodzącą dziewczynkę. Tragiczny wypadek szokuje Witolda....stopniowo uświadamiając sobie swoją wartość. Czy wyjdzie poza rolę kury domowej? Czy między nią a profesorem nawiąże się nić porozumienia?

 

 

(Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin)

 

 

dodane:: 2021-05-09