8. edycja międzynarodowego festiwalu Π Performance Intermedia 16-20.06 Szczecin

VIII międzynarodowy festiwal Π Performance Intermedia to działanie w rzeczywistym miejscu i czasie. Nocne prezentacje publiczne w Muzeum Narodowym, wirtualna przemiana Willi Lentza, wieczór intermedialny w Polskim Radiu Szczecin, prezentacje video art wybranych twórców z całego świata, kilkudniowe działania artystyczne w tramwajach na bazie projektu „Mój tramwaj” z 1980 r., rozbudowane sympozjum łączące teorię z praktyką, będące efektem współpracy europejskiej grupy projektowej „Performance Eskalation”, promocja młodych artystów i warsztaty to kompleksowy opis dzisiejszego stanu sztuki performance i intermediów – i święto wszystkich uczestniczących, aż po kulminację we wspólnym Π_party w tramwaju.

 
Π_artists:
Jörn J. Burmester DE
*1962. Performer, organizator działań artystycznych i autor. Studiował Applied Theatre Studies w Gießen i Nowym Jorku. Większość jego projektów grupowych eksploruje kwestie procesów społeczno-politycznych; w swoich ostatnich działaniach solowych podejmuje kwestie duchowości, redukcji i narracji. Jest członkiem-założycielem i kuratorem Performer Stammtisch (www.performerstammtisch.de), projektu sieci współpracy praktyków sztuki żywej w Berlinie, kuratoruje serię wystąpień "Burmester und Feigl zeigen Performancekunst" w Volksbühne Berlin z Florianem Feiglem, oraz występuje z Henrikiem Vestergaardem Pedersenem jako epickie disco duo "Das Prinzip" (www.myspace.com/dasprinzipdasprinzip).
Enrico Centonze CH
*1981. Dyplom z zakresu sztuk pięknych Camberwell College of Art i Middlesex University London, jak również zarządzania kulturą na Universität Basel. Od 2008 działa w przestrzeni publicznej z akcjami takimi jak "Everybody Wants Gold" w berlińskim Reichstagu; "Kunst ist Super" na Art Basel; "Eat Gold" w Royal Bank of England. Brał udział w wystawach grupowych, m.in. “Jeune Creation” w 104, Paryż; “New Era“ na Tina B Festival, Praga; “Gedanken-zur-revolution”, Lipsk; “Ours: Democracy in the Age of Branding”, Vera List Center for Art and Politics, Nowy Jork; “Revolution cannot be curated” w White Space, Zurych. Żyje i pracuje w Berlinie i Szwajcarii.
C.H. District PL
Mirosław Matyasik łączy od 1998 jako C.H. District tradycje muzyki industrialnej ze współczesnymi produkcjami z kręgów tzw. "inteligentnej elektroniki". Jako producent muzyczny współpracował z grupami teatralnymi, m.in. z grupą performance/video art Suka Off (nagroda indywidualna na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych 2002 za muzykę do spektaklu "Matryca-Hardware"). Od 2002 wydaje dla francuskiej wytwórni M-Tronic. Występy na festiwalach w całej Europie (m.in. Industrial Festival, Francja; Forma Nova Festival, Dania; Torture Garden, Wlk. Brytania) oraz udział w wielu płytach kompilacyjnych. Jeden z inicjatorów Festiwalu Nowa Muzyka. www.chdistrict.com
Florian Feigl DE
*1970. Performer. Tworzy i realizuje działania performance od 1997. Obok działań solowych Feigl współpracuje z różnymi twórcami i kolektywami artystycznymi (Wagner-Feigl-Forschung/Festspiele, Jörn J. Burmester). Feigl współorganizuje comiesięczny projekt spotkań performance “Performer Stammtisch” w Berlinie z Janine Eisenächerem i Jörnem J. Burmesterem, wspólnie z Burmesterem kuratoruje także event performance “Burmester und Feigl zeigen Performancekunst” w Volksbühne (Berlin).
Andrés Galeano ES
*1980 w Hiszpanii. Studiował filozofię na Universidad de Barcelona i fotografię na Freie Fotoschule Stuttgart oraz sztuki piękne na Accademia di Belle Arti di Bologna i Kunsthochschule Weissensee Berlin. Działa w obszarze rysunku, fotografii, video i performance. Prezentował swoje prace w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Czechach, Grecji i Francji. Obecnie kuratoruje program performance Extension Series w Grim Museum Berlin. Jego performances traktują poszczególne wystąpienia jako sytuacje społeczne, nicując konwencjonalną strukturę i jej porządek poprzez prowokację publiczności. Używa medium chwilowości w celu tworzenia sytuacji, otwierających kwestie filozoficzne i eksperymenty poetyckie, które mogą być transponowane na poziom dnia codziennego. www.andresgaleano.eu
Alexandra Gneissl DE
Performatywna działalność Alexandry Gneissl obejmuje prezentacje na żywo, serie fotograficzne i prace video. Nawiązując do upływu rzeczywistego czasu w konkretnej przestrzeni, odnosi się w swoich pracach do kompleksowych kwestii społecznych. Spora część jej prac wychodzi przy tym ze specyficznego kobiecego punktu widzenia. Alexandra Gneissl rozpatruje w swoich pracach również kwestię, „co pozostaje po zakończeniu działania performance?”
Poza własną działalnością artystyczną organizuje zdarzenia i festiwale artystyczne.
 
Rachel Gomme UK
Działa w obszarze performance i instalacji, eksplorująca kwestie czasu, procesowości i bytu jako doświadczonych fizycznie zarówno przez performera, jak i publiczność. Jej prace sięgają od performances opartych na procesach czasowych po instalacje site specific, video i dźwiękowe. audience to seria projektów, których oś stanowi kwestia czasu i przestrzeni, postrzeganych standardowo jako nieobecność lub brak (inne prace poruszają kwestie ciszy i oczekiwania). Rachel prezentowała swoje prace, występowała i prowadziła działalność edukacyjną na terenie Wielkiej Brytanii i poza nią.
Anja Ibsch DE
*1968, mieszka w Berlinie i Kolonii. Aktywną działalność artystyczną i kuratorską w dziedzinie performance i instalacji prowadzi od 1993. Tworzy intensywne prace, eksplorujące kwestie osobiste, kulturowe oraz społeczne aspekty bytu ludzkiego poprzez badanie granic wytrzymałości własnego ciała. Zainspirowane mitami świętości, poświęcenia i wyzwolenia, jej prace podkreślają i poszerzają związek pomiędzy jej ciałem i ziemią. Występowała w Europie, Azji i Kanadzie. "Zajmuję się sztuką performance, ponieważ to jedyny sposób wyrażenia tego, co pragnę wyrazić. Gdybym mogła powiedzieć to w inny sposób, przestałabym uprawiać performance."
Antoni Karwowski PL
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktywność artystyczna w zakresie: performance, instalacje, video art, poezja wizualna. Organizator, kurator i uczestnik licznych międzynarodowych projektów. „Performance umożliwia mi fascynującą grę z czasem. Daje poczucie uchwycenia go i wpływania na przebieg minionych zdarzeń, modyfikowania ich, oderwania od „źródła”, budowania nowych konfiguracji i ich transfer do przestrzeni rzeczywistej. Usiłuję je przedefiniować, znaleźć formę i miejsce wyznaczone pierwotnym zamysłem, intuicją i biologizmem ciała.”
Sylwester Łuczak PL
Zajmuje się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych dziedzin w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych, performance oraz oprawie wizualnej koncertów, przedstawień teatralnych, akcji i festiwali artystycznych. Zrealizował samodzielnie i we współpracy z innymi twórcami  kilkadziesiąt projektów o różnym charakterze – od eksperymentalnych projektów artystycznych do dużych produkcji komercyjnych. Prowadzi warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży oraz współpracuje z DJ-ami jako VJ.
Bartosz Łukasiewicz PL
*1981. Nie jest żadnym artystą, a przynajmniej nie lubi się tak nazywać. Zna środowisko, ale się z nim nie utożsamia. Sensem jego działań jest za to wymiana i kreowanie informacji w procesach komunikacji, które przebiegają pomiędzy zwyczajnymi ludźmi. Ten obszar eksploruje na każdej płaszczyźnie swojej twórczości: performance, instalacji, krytyce, teorii czy projektowaniu i designie. www.lukasievic.eu
Karolina Śmiech PL
*1983. Absolwentka psychologii na warszawskim UKSW, życiowa partnerka Bartosza Łukasiewicza i jedyna kobieta, która z nim wytrzymuje na co dzień (oprócz ich córki Hani). Udział w festiwalu Π jest jej debiutem artystycznym.
Nieżytboy PL
Nieżytboy (Maciej Cybulski) jest ściśle związany z najcięższymi i abstrakcyjnymi formami muzyki elektronicznej jako twórca, organizator wydarzeń, wydawca i publicysta. Promotor idei D.i.Y., zagorzały przeciwnik starego, anachronicznego porządku w prawach autorskich oraz współczesnych mentalnych kołchozów. Od 2008 r. działa w strukturach Stowarzyszenia OFFicyna. Z wykształcenia politolog medioznawca. Tagi: mpe front, audioautopsja, turn it off recordz, subeclectic records, coredukacja, rombanka sound system.
Zbigniew Oleszyński PL
Przewrotność losu. 
Ludzkie emocje.
Ich kompozycja: oczarowuje? fascynuje?
ZBIGNIEW OLESZYŃSKI – artysta 
Obserwuje rzeczywistość. 
Czasem tworzy przedmioty stające się drobnym elementem 
tej rzeczywistości.
Bilet na "Mój tramwaj" będzie jednym z nich.
Irene Pascual ES
*1976. Prace Irene Pascual operują w sferze wzajemnego oddziaływania oraz sprzeczności różnorodnych systemów komunikacji: ciała, nowych mediów, sztuk wizualnych, obiektów, prac konceptualnych i teorii. Taka działalność wynika z jej multi- i interdyscyplinarnego wykształcenia. Jest ona założycielką berlińskiej grupy performance Invalid Address. Obecnie Irene Pascual organizuje festiwal Performance and Videoart w Werkstatt der Kulturen (Berlin),  oraz współorganizuje projekt European Live Art Archive (ELAA).
Andrzej Pawełczyk PL
*1964. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom 1992 r. Performer, architekt, kurator i animator wydarzeń artystycznych. W Sztuce porusza zagadnienia związane z tożsamością i społecznymi funkcjami sztuki na pograniczu kulturowym.
 
Johannes Lothar Schröder DE
Jego działalność badawcza ma odniesienie do historii sztuki i sztuk wizualnych. Jego główne pole działań obejmuje recyklingowanie obszernego archiwum w postać obiektów, performance i instalacji na kształt 'Relic-Lounge'. Prototypy zostały zrealizowane w przeciągu ostatniej dekady na www.performance-festival.de w Salzau, prowadząc do 'Architexture' (PR, Vol. 11, No.3). Jest współredaktorem 'journal oriental' (www.amokkoma.eu). Swoje teksty poświęcił takim twórcom jak Umberto Boccioni, Paul McCarthy and Tatsumi Orimoto. Jest członkiem PSi (Performance Studies International) oraz członkiem zarządu hamburskiego Einstellungsraum (www.einstellungsraum.de).
Natalia Szostak PL/US
Ciągła zmiana lokalizacji geograficznej oraz długotrwałe oddzielenie od korzeni rodzinnych sprowokowały ją do badania kwestii tożsamości i pochodzenia w sferze sztuki wizualnej.
*1980. W 2007 roku uzyskała dyplom z malarstwa i rysunku na San Francisco State University. Dwa lata później otrzymała nagrodę dla wyróżniających się młodych artystów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez X-Power Gallery w Los Angeles. Obecnie mieszka w Szczecinie i Nowym Jorku. Zajmuje się malarstwem, fotografią i wideo, niejednokrotnie łącząc je ze sobą. Jej prace pokazywane były w San Francisco, Seattle, Nowym Jorku i Londynie. www.nataliaszostak.com
Anke Trojan DE
*1981. Pracuje jako niezależny filmowiec i edytor od 2005. Studiowała na Middlesex University for a BA na wydziale sztuk pięknych. Anke Trojan aktualnie studiuje media design na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze. Działa również jako aktywistka video, biorąc udział w interwencjach streetartowych, dokumentując kontakt z ludźmi w przestrzeni publicznej, utrwalając moment interakcji i specyfiki poszczególnych sytuacji.
 
Bartosz Wójcik PL
Autor idei. Szef i kurator miejsca sztuki OFFicyna w Szczecinie. Prezentacje w Polsce, Bośni i Hercegowinie, Niemczech, Austrii, Meksyku, Czechach, Danii, Francji, Włoszech. Zajmuje się kwestiami paradoksów cywilizacyjnych, kulturowych i tożsamościowych. Tworzy anty-artystyczne ramy projektów artystycznych, których ostateczny kształt nadają im inni twórcy, najczęściej nie-artyści. Obecnie odtwarza staroszczeciński kult Sediny.
 
Zombie PL
Zombie (Szymon Karpierz) wydał w ciągu dekady dwie płyty winylowe nakładem francuskiej tłoczni Rest In Pieces oraz trzy albumy wydane przez LAIF, oraz dziesiątki netlabelowych releasów i kolaboracji dźwiękowych na różnych płaszczyznach gatunkowych. Zawodowo zajmował się m.in. prowadzeniem rowerowej firmy kurierskiej, produkcją podkładów muzycznych do gier komputerowych i filmów porno. Obecnie prowadzi dwie audycje autorskie w lokalnej rozgłośni SZCZECIN.FM, organizuje szereg cyklicznych imprez muzycznych, produkuje podkłady do gier i filmów krótkometrażowych, oraz realizuje warsztaty didżejskie i producenckie dla młodzieży niezamożnej.
Marek Żymła PL
Poeta, tłumacz, piosenkoilimerykopisarz, urodzony, zamieszkały 29 lat w Świnoujściu, szczęśliwie. Credo: brak kreda. Oczekujący na wszelkie propozycje.
 
Π_five
Π_night - 18.06.2010, 23.00-00.00
Muzeum Narodowe, wstęp bezpłatny
Matías Montarcé
“Bathroom Tale”
“Conciecia Animada”
“Pee Thoughts”

Tova Beck-Friedman
“Don’t ask” 
“Passages”
“Reflections”

Boris Šribar
“The cycle”
“I love you so much, I would kill for you”

Jill Epstein
“Havana drive”
“7 minutes in heaven”
Usama Alshaibi
“My Third Painting”
Mladen Miljanovic
“Bad resolution fuck”
“Assumption of responsibility”
Gillian McIver
“Iron Abstracts (Blue)”
“Spin”
“Sentence”
“The First Experimental City”
Phillip Barker
“Regarding”
“I Am Always Connected”
Alec Crichton
„Ameisenbau”
“Zaunsein”
Thomas Porett
"Intersections #1"
"Shadow Walking"
Takahiro Hirata
"The trans"
"delay"
"slide002"
 
Mikey Peterson
“Cityscape #1”
“Reflect”
Ronald Knots
“sec5”
Noah Klersfeld
“Attention Span”
“Split Decision”
Zlatko Cosic
“Horizons”
“Spaces”
“Bulbs”
“Touch”
Pamela Vitale
“Obtention study 02”
Doris Neidl
“I am and I am not”
“Green”
“Doznani”
“If this is a man”
Hilla Steinert
"Erdäpfel"
"Forzalimone"
“Patience”
 
Π_program:
 
16-18.06.10 ŚRODA-PIĄTEK
 
Π_sympozjon*
Jörn J. Burmester
Florian Feigl
Alexandra Gneissl
Johannes L. Schröder
Irene Pascual 
Anja Ibsch
Andrés Galeano
 
18.06.2010 - PIĄTEK
 
12.00-16.00 przestrzeń publiczna centrum miasta i Niebuszewo - Π_workshop prezentacje:
Ala Dopierała
Ewa Dajer
Michał Szarko
 
12.00-14.00 tramwaj nr 12: Mój Tramwaj
Antoni Karwowski 
Marek Żymła
Zbigniew Oleszyński
 
14.00-18.00 Obserwatorium Kultury
Rachel Gomme
 
20.00-22.00 Willa Lentza
Villa August Lentz 
Sylwester Łuczak
Bartosz Wójcik
Natalia Szostak 
Perzy Jutrament 
 
23.00-01.00 Muzeum Narodowe:
Π_night
 
23.00-00.00 Π_five
Alec Crichton
Boris Šribar
Doris Neidl
Gillian McIver
Hilla Steinert
Jill Epstein
Matias Montarcé
Mikey Peterson
Mladen Miljanovic 
Noah Klersfeld
Pamela Vitale
Phillip Barker
Ronald Knots
Takahiro Hirata
Thomas Porett
Tova Beck-Friedman
Usama Alshaibi
Zlatko Cosic
 
00.00-01.00 performance art / intermedia
Florian Feigl 
Alexandra Gneissl 
Johannes L. Schröder
Irene Pascual
Bartosz Wójcik
Antoni Karwowski 
Andrzej Pawełczyk
Andrés Galeano
Anja Ibsch
Bartosz Łukasiewicz
 
19.06.2010 SOBOTA
 
10.00-19.00 Obserwatorium Kultury:
Π_sympozjon (przerwa 14.00-15.00)
 
12.00-16.00 przestrzeń publiczna centrum miasta i Niebuszewo - Π_workshop prezentacje
Ala Dopierała
Ewa Dajer
Michał Szarko
 
12.00-20.00 tramwaj nr 7: Mój Tramwaj
Enrico Centonze 
Anke Trojan
 
12.00-14.00 tramwaj nr 7: Mój Tramwaj
Andrés Galeano
Bartosz Łukasiewicz & Karolina Śmiech
 
14.00-18.00 Obserwatorium Kultury*
Rachel Gomme
 
20.00-22.00 Polskie Radio Szczecin Studio S1: prezentacje
C.H.District
Rachel Gomme
Nieżytboy / Zombie
Wielkopomorska Wytwórnia Filmowa (bonus act)
 
20.06.10 NIEDZIELA
 
12.00-14.00 
tramwaj nr 3: Nasz Tramwaj

szef festiwalu
Bartosz Wójcik
 
zespół projektu
Maciej Cybulski 
Dana Jesswein
Agnieszka Walancik
Joanna Wójcik
Sylwia Kwaśna
Paulina Stok–Stocka
Tomasz Jóźwiak
 
kuratorzy
Jörn J. Burmester 
Antoni Karwowski PL
Bartosz Wójcik PL
 
grafika
Andreas Guskos
 
dokumentacja
Wielkopomorska Wytwórnia Filmowa
 
organizator
Stowarzyszenie OFFicyna
 
współorganizatorzy
Performer Stammtisch Berlin DE
Schloss Bröllin DE
Szczecin 2016
 
mecenasi
Miasto Szczecin
 
partnerzy i sponsorzy
Konsorcjum Gastronomiczne Golema i Partnerzy 
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Tramwaje Szczecińskie
Polskie Radio Szczecin
Hotel Victoria
 
patroni medialni
Kurier
Polskie Radio Szczecin
Szczecin.FM
Środek Miasta
wSzczecinie.pl
TVP3 S.A. Szczecin
Echo Szczecin
 
miejsca
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Schloss Bröllin e.V, Bröllin 3
tramwaje w centrum miasta
Polskie Radio Szczecin, Wojska Polskiego 73
Willa Lentza, Wojska Polskiego 84
Obserwatorium Europejski Regionu Kultury, Wojska Polskiego 90
 
informacje
Stowarzyszenie OFFicyna
ul. Wojska Polskiego 90
70 – 482 Szczecin
tel./fax +48.91.4236901
gg 5955635
biuro@officyna.art.pl
www.officyna.art.pl

 

dodane:: 2010-06-16