Night of the Performers

Kurator: dr Bartosz Wójcik

we wspólpracy ze Schloss Bröllin

Miedzynarodowa prezentacja sztuki zywej, ukazujaca rózne obszary dzialan performatywnych – od doznan indywidualnych, poprzez operacje w obszarach interdyscyplinarnych, az po dzialania o podlozu spoleczno-tozsamosciowym. Twórcy poruszaja w swoich akcjach materie live art, siegajac po ruch, slowo, dzwiek, obraz, intermedia i dzialania interaktywne.
 
I. Instytut Sediny
Marta Jesswein – osobista asystent Sediny
dr Bartosz Wójcik – kustosz Instytutu Sediny

oraz liczni wspólpracownicy Instytutu Sediny

Kolejne spotkanie twarza w twarz z Sedina – postacia historyczna, patronka Szczecina, opiekunka artystów, marynarzy bez wody, podszczecinskiej puszczy, wody z marynarzami i nieartystów. Poprowadza je doswiadczeni liczni pracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest dzialalnosc naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badan wsród mieszkanców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywajace sie od 2010 roku, ukazuja nie tylko bogata osobowosc Sediny, lecz takze spoleczny potencjal szczecinskiej duchowosci. Spotkania te, polaczone z rozrywka w dobrym guscie, dalekie sa od taniego sekciarstwa, oferujac autentyczna lokalna wiez s Sedina, zabarwiona antygotycka mistyka i doprawiona nutka hitchcockowskiego suspensu.
To, co dla jednych jest Noca Performerów, dla innych staje sie Dniem Sediny.
II. plataplata
I AM (NOT) I
Troje performerow na scenie, mówiacych o sobie, odtwarzajacych sytuacje dnia codziennnego niczym wlasne fantazje; poddajac w watpliwosc to, czego wiekszosc bywa pewna: ME, MYSELF. PRAWDZIWE JA przestaje byc oczywiste, poruszajac sie plynnie pomiedzy tak zwana rzeczywistoscia i fikcja.
W naszym zyciu w XXI wieku konieczna jest dokladna wiedza, kim sie jest. Media spolecznosciowe, sluzby specjalne i przemysl chca wiedziec o nas wszystko. Kategoryzuja nas, wtlaczajac w system algorytmiczny, by wiedziec o nas rzeczy, których sami nie nigdy bedziemy swiadomi.
Wiec co zobaczysz, patrzac na trzy kobiety na scenie, kazda mówiaca o SOBIE, nie rozrózniajac pomiedzy soba? O jednej czy trzech osobach?

Performance grupy plataplata (Lisann Behm, Nora Decker, Matthias Jochmann, Frederike Malke, Anna Ortmann)

plataplata jest berlinska grupa mlodych osób o zmiennym skladzie. Zajmuje sie dzialaniami scenicznymi, uzywajac wszystkich dostepnych mediów teatralnych we wzajemnej interakcji i w równym stopniu. www.plataplata.de

III. Andrzej Pawelczyk
Urodzony w 1964 r. Studia w ASP w Lodzi. Dyplom w 1992 r.

Performer, architekt, kurator i animator projektów artystycznych. Liczne realizacje architektoniczne. Projektujac, analizuje granice pomiedzy dekonstrukcja  formy, a humanistyczna koniecznoscia architektury. W 2013 zaklada i prowadzi Galerie Sztuki Wspólczesnej „miejsce sztuki44”, realizujac w niej autorski program artystyczny. W Sztuce porusza zagadnienia zwiazane z tozsamoscia i spolecznymi funkcjami sztuki w sytuacji granicznej, rozumianej poprzez etos, ale i jako „obrzeze obrazu”. Poslugujac sie  jezykiem „widzenia peryferyjnego”, wnikliwie bada i analizuje otoczenie. Swiadomie marginalizujac to, co oficjalne i wymagalne poprzez polityczna, spoleczna i kulturowa poprawnosc. Istota takiego spojrzenia pozwala wydobyc granice pomiedzy twórczoscia a zyciem, aby móc ja przekraczac, rozumiejac sztuke jako transgresje. I prowadzac ku temu, by „widzenia” nie rozpatrywac jedynie w kategoriach biologicznych, lecz jako skomplikowany proces myslowy.

Wstep: bezplatny

Adresy:

Teatr Kameralny/Piwnica Artystyczna Loft Art, pl. Zolnierza Polskiego 5

Dofinansowano ze srodków Gminy Miasto Szczecin.

 

dodane:: 2014-04-11